Novinky

CD

EX ASTRIS

Nabízím ke koupi mé nové CD " Ex Astris ", Hudba z hvězd, sakrální hudba, Ave Maria různých autorů /Bach, Schubert, Dvořák, Caccini/, Panis Angelicus, Pie Jesu, Stabat Mater, Beránku Boží atd. Cena CD je 200 kč /66 min zpěvu. Zašlu na dobírku kamkoliv.


Biografie (nezkrácená verze)

        Narozena ve Zlíně, pochází z hudební rodiny z Újezda u Valašských Klobouk. Od svých sedmi let navštěvovala ZUŠ, obor hra na klavír, od patnácti let obor hra na varhany. Na pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci absolvovala obor německý jazyk a hudební výchova. Dva roky strávila na stipendijním studijním pobytu na Katholische Universität v Eichstättu (jižní Německo). Absolvovala magisterské studium španělského jazyka na Institutu Cervantes v Santa Cruz de Tenerife.

        Pěvecké školení:
Zpěv a hlasovou techniku začala studovat na ZUŠ v Olomouci u prof. H. Keferové, dále pokračovala soukromým studiem v Bratislavě u prof. Evy Blahové. Účastnila se následujících Mezinárodních mistrovských pěveckých kurzů:
- mezinárodního mistrovského pěveckého kurzu Mirelly Freniové;
- festivalu A. Dvořáka v Karlových Varech u prof. M. Hájossyové;
- festivalu Mitte Europa v Misslareuthu (Německo) u prof. T. Thomaschkeho;
- festivalu G. Rossiniho v Bad Wildbadu (Německo) u prof. W. Matteuzziho;
- festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích u Brna s prof. P. Dvorským
  a prof. E. Blahovou;
- mistrovského pěveckého kurzu při Hochschule Wien u prof. E. Blahové
   a v Piešťanech u prof. J. Nesterenka a Sergeje Kopčáka.

        Od dubna 2000 do července 2002 byla členkou operního sboru Janáčkova divadla v Brně. V letech 2002 až 2004 působila jako sólistka Opery Slezského divadla v Opavě. Debutovala v roli Carmen (Carmen, Bizet). Její další role byly: Adalgisa (opera Norma, V. Bellini), z českých oper pak např. role Ježibaby (Rusalka, A. Dvořák), role Matky (Prodaná nevěsta, B. Smetana). V současné době studuje roli Suzuki (Madame Butterfly, Puccini). Spolupracovala také s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín jako sólistka v dílech Requiem (W. A. Mozart) a ve Vánoční mši sv. Hej mistře (J. J. Ryba). S Moravskou filharmonií Olomouc interpretovala altový sólový part v díle Stabat Mater (J. Haydn) a se stejnojmennou filharmonií vystoupila s áriemi Carmen a Rózy (opera Tajemství, B.Smetana) na zahajovacím koncertu u přiležitosti Festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích.

    V letech 2004-2008 působila Táňa Janošová na Tenerife. Zde po ukončení magisterského studia španělštiny na Institutu Cervantes působila jako sólistka či členka komorního souboru, mezi jinými i Tria Bohemia. V únoru 2005 vyhrála 1. místo v soutěži o nejlepšího operního sólistu pořádané při příležitosti Karnevalu Tenerife a v únoru 2006 vyhrála v téže soutěži 3. místo. V říjnu 2005 debutovala jako sólistka v roli Berty (Lazebník Sevilský, G. Rossini) na Operním festivalu Tenerife pod vedením italského dirigenta a specialisty Rossiniho děl Alberta Zeddy. V dubnu 2006 se stala finalistkou v pěvecké soutěži pořádané největší kanárskou bankou, Caja Canarias de Tenerife. S výše jmenovanou pravidelně koncertuje v Auditoriu Caja Canarias de Santa Cruz de Tenerife pod vedením pianisty Manela Cabera. Jako sólistka se zúčastnila cyklu Musica de Navidad (Hudba vánoční) a Musica de Primavera (Hudba jarní) a na velikonočních koncertech interpretovala díla Dixit Dominus (G. F. Händel), Mše v F-dur (J. S. Bach) s Komorním orchestrem pod vedením Patricka Doumenga. Dále vystoupila jako sólistka se smyčcovým kvartetem Cuartetto Capriccio na XV. ročníku festivalu Musica Sacra de la Laguna de Tenerife. V roce 2007 interpretovala sólový večerní recitál písní na téma Vánoční španělské francouzské a německé koledy, písně, ukolébavky, zpívajíc díla skladatelů: J. Rodrigo, E. Toldrá, H. Wolf, M. Ravel, G. Fauré, Cl. Debussy aj. Další večerní recitál byl věnován kubánským písním Cinco canciones negras (Pět černých písní, X. Montsalvatge), německému cyklu písní Frauenliebe und Leben (Život a láska ženy, R. Schumann) a italským písním Regatas Venezianas (Benátské regaty, G. Rossini) a Arianna a Naxos (J. Haydn).

        Od září 2008 působí Táňa Janošová v České republice.

        Další informace najdete v sekci   aktuálně           Biografie - zkrácená verze

Táňa Janošová
Táňa Janošová
Created by © 2009 kdochceweb.kvalitne.cz -
Josef Kolář
Táňa Janošová